Zhrnutie humanitárnej pomoci

bosých karmelitánov za prvý mesiac vojny na Ukrajine (24. 2. – 24. 3. 2022).

Drahí bratia a sestry v Kristovi,
v mene bosých karmelitánov na Ukrajine by som chcel zo srdca poďakovať  všetkým Vám, ktorí ste odpovedali na našu akciu „Pomoc postihnutým vojnou na Ukrajine”.  Vaša štedrosť nám umožnila rozvinúť veľkorysú a súčasne veľmi adresnú humanitárnu činnosť. Všetky Vaše dary sa dostanú k správnym adresátom, konkrétnym osobám alebo inštitúciám v troch ukrajinských mestách: Berdyčove, Kyjeve a Charkove, čiže tam, kde sú naše kláštory a preto máme dobrý prehľad o potrebách jednotlivých osôb. Zo zahraničia sme distribuovali už 35 ton rôznych darov.  


A. Čo sme doteraz vykonali

Podľa plánu sme v priebehu prvého mesiaca vojny rozdelili našu humanitárnu pomoc do troch oblastí:  

1. Lieky

Zbierka sa týkala najmä liekov, lebo už od prvých dní vojny najviac chýbajú. Týka sa to tak obyčajných ľudí (pred lekárňami sú stále dlhé rady), ako aj nemocníc (mestských aj vojenských v Berdyčove, Charkove a Kyjeve). Priviezli sme lieky základné, napr. proti bolesti, upokojujúce alebo proti prechladnutiu, ako aj špecializované, drahšie a na lekársky predpis, ktoré sa hneď dostávajú do rúk lekárov. Lieky sme dostali zo Španielska (najmä z Murcie, Valencie a Avily), Talianska, Francúzska a rôznych častí Poľska. 2. Pomoc pri odchode z Ukrajiny do Poľska 

Veľa síl a nákladov stála organizácia evakuácie osôb do Poľska z území postihnutých vojnou (15 veľkých autobusov a 2 menšie busy), najmä v smere Berdyčov-Krakov. Spolu sme prepravili 798 osôb, z toho 409 detí. Chudobnejším alebo mnohodetným rodinám sme odovzdali finančnú pomoc ako podporu pre prvé týždne pobytu v Poľsku. Za samotnú evakuačnú prepravu do Poľska sme zaplatili z kláštornej pokladnice 159 000 zł (asi 34 000 €).3. Starostlivosť o tých, čo zostali

Zorganizovali sme zbierku ako aj prepravu humanitárnej pomoci zo Španielska, Francúzska a najmä z rôznych poľských miest. Dary alebo veci, ktoré sme kúpili, sme uskladnili v kláštore v Przemyšli, a následne sme ich autobusmi alebo TIRmi prepravovali do kláštora v Berdyčove, kde sa ešte raz rozdeľovali podľa potreby a potom presúvali na rôzne miesta v troch mestách:  Berdyčove, Kyjeve a Charkove. Pomoc našich pátrov z Poľska, najmä z Przemyšla, bola neoceniteľná! Medzi dovezenými darmi boli okrem liekov aj: 

✓ veci pre malé deti do 2 rokov (pampersky, detská výživa, práškové mlieko, fľašky, …);  
✓ potraviny (krupica, cestoviny, konzervy, džemy, káva, čaje …);
✓ hygienické, čistiace prostriedky (mydlá, prášok na pranie, WC-želé…);
✓ elektrocentrály – generátory na výroby el. prúdu (drahé, ale veľmi potrebné pre nemocnice, bunkre alebo vojenské jednotky);
✓ spacie vaky, deky, karimatky (pre vojakov, do bunkrov);
✓ vojenské topánky, blúzy, mužské nohavice (30 kompletov);

Okrem humanitárnej pomoci sa usilujeme samozrejme pomáhať aj pastoračne. Na prvom mieste je sviatostná pomoc. Svätá omša, spoveď, návšteva chorých či „obyčajné” požehnanie s položením rúk získavajú nesmierny význam. V Kyjeve naši farníci napriek výstrelom a bombám nabrali odvahy a v nedeľu do kostola chodí asi 60 osôb. Bratia z Národnej svätyne v Berdyčove sa každý večer modlia pred zázračnou ikonou Matky Božej Škapuliarskej. K ich modlitbám sa prostredníctvom internetu a rádia pripájajú tisíce Ukrajincov trpiacich doma aj tých, čo utiekli pred vojnou do zahraničia. Vytvorili sme aj kanál na Telegrame s názvom „Modlitby vojny – 1 min. pre Boha”. Jeho cieľom je pozvať veriacich z Ukrajiny, bez ohľadu na vyznanie, dvakrát denne ku každodennej krátkej úvahe a modlitbe, spojenej s rôznymi aspektmi vojny.  Bratia z „Karmelitánskej pustovne” v Gvozdave spolu s farníkmi zotrvávajú počas šiestich dní v týždni od 9.00 do 23.00 v adorácii Najsvätejšej sviatosti za ukončenie vojny. Pastoračné nápady nechýbajú a ťažko ich tu všetky môžeme vymenovať.

B. Plány na ďalší mesiac vojny

Nechcem skončiť prúd mojich ďakovných slov, súčasne sa však osmeľujem napísať: prosíme o ďalšiu pomoc! Všetci sledujeme informácie z Ukrajiny a sme si vedomí, že je priskoro na to, aby sme poznali termín ukončenia vojny. Aj keď úsilie ľudí, zapojených do pomoci Ukrajine, trošku oslablo a na vojnu si začíname zvykať, potreby ukrajinských rodín sú nesmierne. Na začiatku druhého mesiaca vojny by sme tieto potreby, o ktorých počúvame od ľudí aj od inštitúcií, rozdelili nasledovne:  

1. Lieky: všetko, čo sa týka vykonania pôrodu; tlakové obväzy, prostriedky zastavujúce krvácanie, sterilné obväzy s náplasťou na rany, silné lieky proti bolesti, euthyrox alebo tyroxín, široké obväzy, lieky na upokojenie, proti hnačke, proti žalúdočným infekciám, proti chrípke, sprej do nosa, proti horúčke, proti vírusom, vitamíny. 

2. Potraviny – paštéty, ryby v konzerve, mäsové konzervy, cestoviny, cukor, soľ, múka, čaje, káva, práškové mlieko, olej, sirupy, sýtené nápoje, atď.;

3. Veci pre malé deti do dvoch rokov – pampersky, detská výživa, práškové mlieko, atď.;  

4. Čistiace prostriedky – mydlo, šampón, veci pre ženskú hygienu, zubná pasta, itď.;

5. Technické prostriedky – generátory na el. prúd, batérie, svietidlá (baterky), nabíjačky na mobil, atď.

6. Deky, spacáky, karimatky

7. Oblečenie pre mužov na front – tielka, termoprádlo, ponožky, vojenské aj športové topánky (rôzne veľkosti);


Sme veľmi vďační za akúkoľvek pomoc. Tak ako doteraz  – prispieť na naše konto, aby sme mohli sami vykonať potrebné nákupy a odviezť ich konkrétnym osobám a inštitúciám na Ukrajinu.

Pán Boh zaplať za každú pomoc!


P. Józef Kucharczyk, OCD
Delegát Rádu bosých karmelitánov na Ukrajine  

podporiť možete na číslo účtu: SK10 8330 0000 0029 0204 3973
BIC/SWIFT:FIOZSKBAXXX
s poznámkou: Za postihnutych vojnou na Ukrajine