Ukrajina – o. Marek pre Poľské rádio Vatikán

Obliehanie Kyjeva pokračuje. Katolíci farnosti Povýšenia kríža, ktorú riadia bosí karmelitáni, sa stále modlia za oslobodenie. Dnes je pre nich osobitným prejavom bdelosti posypať si popol na hlavu a pripojiť sa k celosvetovej modlitbe za mier, ku ktorej pozval pápež. „Ľudia chcú sväté prijímanie. Slávim omšu bez ohľadu na to, či k nám doletí strela. Keď držím Ježiša v ruke, cítim, že Boh vie, čo s tým,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas P. Marek Gromotka OCD.
Ako opísal P. Gromotka, napriek strachu a neistote je medzi ľuďmi, ktorí si navzájom pomáhajú znášať vojnové útrapy, veľká spolupatričnosť. Najviac sa boja o svoje deti. Sú veľmi vďační za humanitárnu pomoc a prijímanie utečencov v Poľsku a iných krajinách.
Kostol je otvorený pre tých, ktorí sa chcú modliť a zúčastniť sa bohoslužieb. „Ľudia chcú sväté prijímanie. Preto celebrujem omšu bez ohľadu na to, že raketa letí. Vždy mám vzadu v hlave otázku: poletí alebo nie? Ale držať Pána Ježiša v ruke … Aj keby, Boh vie, čo s tým. Modlím sa každý deň, aj spolu s ľuďmi, ktorí prichádzajú, pred Najsvätejšou sviatosťou,“ opisuje P. Gromotka.
Ako karmelitánka ubezpečuje, farníci sa snažia rozveseliť aj v úkryte. „Božia láska je v SMS správach alebo v skupinách na Facebooku. Kresťania vzdorujú nenávisti, ktorá sa objavuje v niektorých správach, odpovedaním, že Boh taký nie je. V týchto ťažkých podmienkach evanjelizujú, “povedal mních. Povedal aj svedectvo ukrajinského vojaka, ktorý Rusku odpustil.

„V našej farnosti je jeden vojak, ktorý mi povedal: Otče, žehnám ich. Žehnám Rusko. Najprv som bol prekvapený, pomyslel som si: ako ich môžete požehnať? Ale pokračoval: Je to pre mňa ťažké, ale žehnám v mene Pána Ježiša. Že by sa obrátili. Odpúšťam im. Je to svedectvo viery vojaka, ktorý je na fronte.“

radiovatikan.va

ak chceš pomôcť aj Ty možeš info v článku