Symboly Terezie od Ježiša – Vodné koleso

Nuž teda, pozrime sa, akým spôsobom sa záhrada môže zalievať, aby sme pochopili, čo máme robiť a akú námahu máme podstúpiť, ak je väčšia než zisk, alebo dokedy treba tomu venovať toľko času. Zdá sa mi, že sa môže zalievať štvorakým spôsobom: buď čerpať vodu zo studne, a to nás stojí veľkú námahu; alebo čerpadlom a kanálmi, pričom sa voda čerpá kolesom – tak som ju niekoľkokrát čerpala i ja; je to menej namáhavé ako predchádzajúci spôsob a načerpá sa viac vody; alebo z rieky či potôčikov: tak sa zalieva oveľa lepšie, lebo zem je viac zavlažená vodou a netreba zalievať tak často, a pre záhradníka je to menej namáhavé; alebo výdatným dažďom, keď zalieva Pán bez akejkoľvek našej námahy, a to je neporovnateľne lepšie ako všetko, čo sa povedalo.

11,7

Polievanie záhrady pomocou vodného kolesa vyžaduje menej námahy a poskytuje lepšie výsledky. Zariadenie používané na získavanie vody na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy pozostávalo z vertikálneho kolesa vyrobeného z vedier zavesených na reťaziach. Koleso uviedli do pohybu zvieratá – somáre, mulice – alebo sila vetra, ako to bolo v Španielsku.

Boží život je v nás. Boh nešetrí milosťou. Niekedy však potrebujeme niekoho alebo niečo zvonku, aby sa tie vnútorné sily mohli aktivovať aby sme konečne mohli nechať Boha konať. Stojí za to použiť všetky nástroje a pomoc, ktoré Kristus nechal vo svojej Cirkvi a podriadil sa im. Potom milosť, ktorú pre nás Boh pripravil, bude pre nás plynúť viac.

Samozrejme to ešte nie je etapa, v ktorej povieme spolu so sv. Pavlom: „Už nežijem ja, ale žije vo mne Kristus“ , ale tieto životodarné vody sa rozlievajú na väčšom území a umožňujú cnostiam viditeľnejšie rásť a dozrievať.

br. Tomasz Kozioł OCD