List otca Gallicana NDUWIMANA, k priateľom misií.

Milosť a pokoj od nášho Pána Ježiša Krista nech je s vami všetkými!
Drahí priatelia misií,

Našiel som si chvíľu, aby som vám napísal a podelil sa o to, čo momentálne prežívam. Všetko sa to začalo 21. novembra 2020 v Burundi. V ten deň som dostal ultrazvuk, ktorý ukázal, že mám nádor v oblasti pečene, ktorý už zasiahol aj moju pravú obličku. Po zistení nádoru mi lekár odporučil ísť do špecializovanej nemocnice, ktorá by ma operovala a mohla nasadiť chemoterapiu a rádioterapiu.

Po konzultácii výsledkov s chirurgom z Rwandy som sa ubezpečil, že je to v ich nemocnici možné. Do Kigali, hlavného mesta Rwandy, som pricestoval 9. decembra 2020. Prvýkrát som bol u lekára 29. decembra 2020, pretože som musela podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Operácia bola naplánovaná na 13. januára 2021. Pre veľmi vysoký tlak sa to odložilo. Nakoniec to bola vykonaná 27. januára 2021. Lekár ma pred operáciou ubezpečil, že ide o jednoduchý zákrok. Zveril som sa Bohu v nádeji, že všetko dobre dopadne. Dva dni po operácii mi lekár oznámil, že nedokázal odstrániť nádor, pretože už zasiahol vnútorné orgány a bol veľmi veľký. Bol odobratý iba kúsom na histopatologické vyšetrenie.

Nevedel som, čo na to povedať. Pomyslel som si: To, čo malo byť také jednoduché, sa ukázalo ako veľmi komplikované. Spomenul som si na slová sv. Jána od Kríža: „duša, ktorá si želá skutočnú božskú múdrosť, by mala najskôr túžiť vstúpiť do hĺbky kríža, čo je spôsob života.“

Táto myšlienka mi priniesla pokoj a trochu vyrovnanosti. Všetko je milosť. Bol som pripravený prijať výsledky výsledky biopsie, ktoré mi môj lekár predložil 8. februára 2020. A hoci som to čakal, informácia lekára, že mám rakovinu, ma mrzela. Boh mi však vo svojej dobrote dal silu prijať to a nájsť pokoj. Boh mi dal mimoriadnu milosť – môžem každý deň sláviť Eucharistiu so svojím spolubratom diakonom Ishimwe Audaceom, ktorý sa o mňa stará odo dňa mojej operácie.

Drahí priatelia, ďakujeme za vaše modlitby a prítomnosť. Ďakujem tiež našim sestrám bosým karmelitánkam z Nyamirambo, ktoré mi napriek hygienickým obmedzeniam umožnili zostať v ich penzióne. Prosím, pokračujte v modlitbe za mňa! Modlím sa za vás každý deň.
Nech vás Boh žehná a nech vás Panna Mária z hory Karmel prikryje svojím materinským plášťom.

Otec Gallican NDUWIMANA, ocd.